CHOICE membership

Is a healthy diet expensive?

Research indicates that healthy diets are cheaper than unhealthy diets, but public perception is that healthy food is more expensive. We’ve included some tips in the below article on how you can eat healthy and save money, including some items you can swap for cheaper ones.

Have a question about healthy eating? Ask us below.

3 Likes

It is definitely less expensive if you grow a fair bit of your own food :slight_smile:

I wondered about the pricing comparisons when I read that article in the printed version, as I buy organic cacao for less that what you have listed for non-organic, and when on special I buy it for $14.95/kg, a long way under the listed non-organic price of $21.60/kg.
I’d expect city pricing to be less than what I pay here in the country.

4 Likes

We also find it less expensive. I beleive the misconception arises from the time taken to prepare and cook healthy meals at home. But if one adds travel and waiting time, home cooked is quicker and just as convenient,…and one can also modify flavours added to suits ones own taste buds (e.g. extra or less garlic, chilli or other spices). We have a large dried spice and herb collection, to complement those grown in the garden. Spices and herbs can easily sexy up any relatively mundane meal into something which is tantalising.

When we eat out we can easily find healthy food options, such a Vietnamese noodle salad or stirfry which are cheaper per person that the conventional fast food restaurants and far tastier and satisfying.

6 Likes

A healthy diet will always be cheaper - once healthcare is taken into account of the cost of an unhealthy diet :slight_smile:

5 Likes

Preparation time is a key metric that I think is rarely given enough consideration in these types of articles. If you offering “tips” to eat healthier, you need to include the added preparation time, and include time for cleaning up, and also make note of the extra equipment needed (guess what yuppies, not everyone owns a slow cooker).
As a very general rule, higher preparation time equals a lower price tag, and vice versa. Additionally, convenience meals are generally less healthy, and the ones that are somewhat healthy tend to me the most expensive.
But before you dismiss people struggling to eat healthy if you’re not working 12-hour days, with over an hour of commuting each way, several kids to pick-up, feed, bathe, help with homework, and put to bed, plus fit in that 30 minutes of high-intensity exercise doctors recommend daily, then please, step off.

3 Likes

There was pushback toward the Consumers Union (predecessor name of Consumer Reports) in the USA. They were into the benefits and economic advantages of scratch made foods as compared to supermarket equivalents, as well as what many thought was akin to subsistence living (eg make your own, it will be better) from eating to cleaning and everything in between. Who could resist spending a day in the kitchen (or laundry or wherever) to save what was then still a small amount, or to bake a better product even though working families clearly did not have the ‘preparation time’ in their lives?

Many of their readership finally called them out on the implausibility of their recommendations as they related to modern life of the times, American style. However, passionate people will always remain passionate, and we are often better for their passions although their passions are best kept in perspective regarding others.

3 Likes

Prep time is a killer - and where I often fall off the cart. Full time job, sole parent, all sorts of commitments for kids and me … time is not always your friend … but it is still good to have knowledge on where you are and where you should be, and try to be there as often as you can …

4 Likes

“coconut oil, rice malt syrup and raw cacao are costly” not because they are staples but because they are fads.
Fresh fruit and veg, and staples such as grainy bread, brown rice, are not expensive in most cities. In rural and remote areas there may be a need to rely on dried, frozen or canned fruit and vegetables which often have a lot of added salt and or sugar.
Healthy meals are inexpensive if have the skills to cook and are not time poor - planning meals, shopping, storing, preparing, cooking, serving, and clean up do take time and some organisiation. Frequently busy parent/s prefer not to have to think about it all, especially if feel effort is not worth if have fussy children who eat little! It is worth the effort to ensure all family members eat nutritionally balanced meals. Also opportunity to introduce new flavours, role model healthy eating and include everyone in preparation and teach cooking.

4 Likes

Ah the power of advertising!

Healthy foods and drinks get virtually no advertising/publicity. When was the last time you saw an ad for tap water, or for a piece of fruit, etc?

Until such time as healthy foods/drinks get equal promotion to unhealthy ones, people who are influenced by advertising will opt for the advertised unhealthy options.

6 Likes

You raise a valid point, we know there are a lot of people out there struggling in the way you have described. When writing the article, we spoke to Professor Amanda Lee who is the senior advisor at the Australian Prevention Partnership Centre and she had this to say:

“The convenience and time-saving nature of discretionary choices can be important, and the ubiquitous advertising, promotion and availability of unhealthy products all drive consumption. Simply put, it’s easier to eat unhealthy profitable products. It’s what our whole food system is designed to make us do,” she says.

So what are the solutions, if any? I’ve heard about some local groups that do big batch cooking, such as Mamabake. I’m not suggesting that this will work for everyone though, so if anyone has any other ideas or tips for the time poor, they would be welcomed.

@meltam, good point, you don’t see it as often. Looks like they have some fun over on the Australian Bananas Facebook page, it’s a pretty good example of how healthy food could be advertised in a trendy way in my opinion.

4 Likes

One way to reduce costs in large centres is to use bulk buying groups that harness the price points of large orders and then share the cost and products amongst a group of users. This can also be done in smaller places but the co-ordination can be difficult because of varied diets and getting product transferred/transported to the group.

3 Likes

I find myself wondering how our recent habits of exporting fresh food to Asia at top prices affects the ability of the less well off to afford good food and so contributes to the obesity problem. When meat, stone fruit, mangoes, dairy products and various seafoods leave our shores are we left with the less saleable? Do our battlers have to compete with the well off middle class in Asia? I recall a few years ago the mangoes were rejected and suddenly they were affordable in Oz.

And as a secondary observation these exports are really exporting huge amounts of water… from the worlds driest continent… bar Antarctica.

1 Like

I did the CSIRO Total Well-being Diet which encourages healthy (less processed) foods. I find unprocessed foods cheaper and easier. Bag of frozen mixed veg in the microwave, meat in the pan - 15min and we are fed. I also do a large stew (while it is cooking I can do other things) and freeze portions for re-heat.

I did a free course on Future Learn - Food As Medicine - Monash Uni - very interesting. While treading a fine line, because some participants were very passionate about their Super Foods, they pointed out that some simple foods had more of the ‘miracle’ ingredient than the Super Food. Unless you have family like mine who will eat the same dish days running, you can add small sauces, garnishes, different meat or presentations to add variety. Govt occasionally does an advertising campaign to get us to eat fresh. Coles offered kids free small fruit in store, but it didn’t seem to be popular, I saw more kids eating sweets out of packets. We need to promote how easy, simple and cheap it is to eat healthy. Otherwise the advertising industry will have us believe we need expensive foods to keep healthy, supplements to lose weight and gyms & equipment to be fit.

3 Likes

An article regarding healthy diets.

And another regarding teh NSW Goverment’s Dine & Discover vouchers are mainly being spent on junk food.

https://www.9news.com.au/national/nsw-dine-and-discover-vouchers-mcdonalds-kfc-oporto-eligible/7c06499a-9678-4c93-88aa-66c842d1c7b5